PolishProjekt edukacyjny
Rozmiar: 28484 bajtów
„Jedz owoce i warzywa,
to na zdrowie dobrze wpływa”
realizowany w Szkole Podstawowej nr 12 im. Michała Kajki
w Elblągu w roku szkolnym 2013/14


Uczniowie klas 6a i 6b na zajęciach techniki wykonali smaczne, zdrowe kanapki

Rozmiar: 33150 bajtów Rozmiar: 33150 bajtów Rozmiar: 33150 bajtów


Opis projektu:

Projekt jest realizowany w ramach konkursu „ Zdrowa żywność w szkole” Olsztyńskiego Centrum Edukacji Ekologicznej przy W-M ODN w Olsztynie. Przedmiotem konkursu jest przeprowadzenie i udokumentowanie różnych zajęć edukacyjnych na temat zdrowej żywności. Opisy przeprowadzonych zajęć i dokumentacja zdjęciowa będą zamieszczone na stronie internetowej szkoły. Zadania w ramach projektu będą skierowane do całej społeczności szkolnej: uczniów, rodziców i nauczycieli. Realizacja nastąpi w terminie od września do grudnia 2013r.

Cel projektu:


Celem naszego projektu jest zapoznanie jak największej grupy odbiorców z zasadami zdrowego odżywiania. Cel ten chcemy osiągnąć poprzez edukację uczniów, a pośrednio także innych grup społecznych jak np. rodziców, dziadków. Chcemy wykształcić praktyczne umiejętności dotyczące zdrowego odżywiania, wykorzystania na co dzień owoców i warzyw w potrawach. Chcemy, by było w naszej szkole wiele radości z uczestniczenia w ciekawym przedsięwzięciu, które pozwala odnieść sukces wszystkim na miarę własnych możliwości. Dodatkowo to sposób promowania wizerunku szkoły jako szkoły promującej zdrowie.

Odbiorcy projektu:


Pomysł adresowany będzie do dzieci wszystkich poziomów klas, począwszy od klasy zerowej do klasy szóstej.
Odbiorcą naszych działań będą też rodziny naszych uczniów, ale i osoby postronne, odwiedzające stronę internetową naszej szkoły.

Pomysł na projekt narodził się w związku ze wzrostem odsetka młodzieży z nadwagą i otyłością w Polsce, zauważalny i w naszej szkole, czego główną przyczyną są złe nawyki żywieniowe.Efekty:


Dzięki realizacji tego projektu uczniowie poszerzą swoją wiedzę na temat, co należy jeść, aby być zdrowym, jak ważne w żywieniu człowieka jest codzienne spożywanie warzyw i owoców.
Nauczą się też, że słodycze można zastąpić równie smacznymi, ale i zdrowymi warzywami. Ponadto, dzieci nauczą się współpracować w grupie, planować swoją pracę, rozwiązywać problemy, wyciągać wnioski, analizować własne działania, a także prezentować wiedzę i wytwory swojej pracy.Opracowanie: Małgorzata Czyszek, Ewa Gałecka, Katarzyna Kurek

W krainie warzyw i owoców
Rozmiar: 15510 bajtów
Najmłodsze dzieci w naszej szkole uczą się rozpoznawać i nazywać polskie, i nie tylko, owoce i warzywa. Zabawa: „Owoc, czy warzywo” bardzo im się podobała. Nie zabrakło też informacji, dlaczego są one ważne w diecie dzieci. Każde dziecko nauczyło się znanego wierszyka; " Witaminki, witaminki, dla chłopczyka i dziewczynki". Kolejnym etapem było wykonanie surówek lub sałatek.

Pamiętajmy: Sałatka warzywno- owocowa jest smaczna i zdrowa.


Jesienne inspiracje
Rozmiar: 25614 bajtów
Jesienne warzywa były inspiracją dla dzieci świetlicowych do wykonania warzywnych kukiełek . Kiedy już powstały zorganizowano ich wystawę.
Uczniowie klas III przygotowali wystawę swoich prac pt. " Moje ulubione warzywa i owoce" w postaci kolorowanek i wydzieranek.
Rozmiar: 58747 bajtówRozmiar: 58747 bajtówRozmiar: 58747 bajtówRozmiar: 58747 bajtów


Strajk żywności
Rozmiar: 13077 bajtów
Mówimy "NIE" dla marnowania żywności!
16 października wyszliśmy na ulice z wielkim, kolorowym transparentem, który nawoływał do nie marnowania żywności. Skandowaliśmy nasze hasło bardzo głośno
"My o żywność dbamy, więc jedzenia nie wyrzucamy".


Co to znaczy zdrowo się odżywiać?
Rozmiar: 13635 bajtów
Spotkanie z dietetykiem Pania Małgorzatą Czeszejko - Sochacką
na temat zdrowego odżywiania.


Jak upiec zdrowy i smaczny chleb?
Rozmiar: 16019 bajtów
Mało nas do pieczenia chleba? Było nas dużo. Wspólne wyrabianie, ugniatanie i formowanie ciasta na pyszny chlebek to tematyka zajęć edukacyjnych w gospodarstwie w Aniołowie. Uczestniczyły w nich dzieci klas młodszych. Było ciekawie i smacznie.

To nasz zdrowy własnoręcznie upieczony chleb
Rozmiar: 12203 bajtów


Śniadanie to podstawa!
Rozmiar: 19508 bajtów
to temat prac plastycznych wykonanych przez uczniów klas IV. Powstały rysunki, obrazki i kolaże. Wszyskie stworzyły wystawę na szkolnym korytarzu.
Rozmiar: 21383 bajtów
Rozmiar: 22410 bajtówRozmiar: 17623 bajtówRozmiar: 20645 bajtów


Akcja " Drugie śniadanie"
Rozmiar: 13986 bajtów
Porzucić złe nawyki żywieniowe, bądź aktywny! Oto na zdrowie nasz sposób pewny! Światowy Dzień Walki z Nadwagą, który przypada w październiku, to dobry moment, by wejść na wagę, a potem dokładnie przyjrzeć się, jaką liczbę waga wskazuje. To również dobry czas, aby porzucić złe nawyki żywieniowe. W tym dniu klasa Va z wychowawcą i rodzicami zaproponowała kanapki przygotowane oczywiście z dużą ilością zdrowych dodatków czyli znalazły się na nich ogórki, pomidory i sałata. Były smaczne i zdrowe. Uczniowie przeprowadzili również wśród pracowników i uczniów sondę pt.” Jem na drugie śniadanie warzywa i owoce, bo zdrowe. Tak lub nie” Dla większości odpowiedz była prosta. Oczywiście Tak! Do akcji włączyła się również pielęgniarka szkolna, która wykonywała pomiar masy i długości ciała chętnych uczniów. Na podstawie tych pomiarów obliczała BMI (ang. body mass index) czyli wskaźnik masy ciała w stosunku do wzrostu. Było OK! Na przerwę na sportowo zaprosiła Pani Joanna Liskowicz! Podczas tańców w rytmie disco było wesoło i dynamicznie! Chętnych do tańca nie brakowało! I o to właśnie chodziło! Zebraną kwotę w wysokości 40 zł , za sprzedaż kanapek uczniowie klasy Va postanowili przekazać na cel charytatywny! Super!
Rozmiar: 37189 bajtówRozmiar: 42769 bajtówRozmiar: 42769 bajtówRozmiar: 42769 bajtówRozmiar: 42769 bajtówRozmiar: 42769 bajtówRozmiar: 42769 bajtówRozmiar: 42769 bajtów


Lekcja w klasie I a
"Drugie śniadanie"


Bierzemy kurs na zdrowie
Rozmiar: 17964 bajtów

Jednym z działań realizowanych w naszej szkole w roku szkolnym 2013/14 w ramach edukacji prozdrowotnej jest organizacja Międzyszkolnego Konkursu Literackiego i Plastycznego „Bierzemy kurs na zdrowie!”.
Głównymi celami Konkursu są:
uświadomienie dzieciom potrzeby dbania o własne zdrowie,
kształtowanie prozdrowotnych nawyków żywieniowych
oraz promowanie zasad aktywnego stylu życia.

Rozmiar: 16590 bajtów
Honorowy patronat nad Konkursem objęli:
Rzecznik Praw Dziecka pan Marek Michalak

oraz Dyrektor Państwowego Powiatowego Inspektoratu Sanitarnego w Elblągu
pan Marek Jarosz.

Patronat medialny nad Konkursem sprawuje „Dziennik Elbląski”.


Czysta woda gwarancją zdrowia
Rozmiar: 9048 bajtów
Zespół nauczycieli przyrody Szkoły Podstawowej nr 12 w Elblągu, ogłasiło otwarty konkurs internetowy pod hasłem „Czysta woda gwarancją zdrowia ”.
Głównym celem konkursu jest rozwijanie zainteresowań przyrodniczych, edukacja proekologiczna i prozdrowotna społeczeństwa.
Konkurs ma charakter indywidualny i jest adresowany do chętnych osób z terenu całej Polski, bez ograniczeń wiekowych.
Konkurs trwa od 1 października 2013r. do połowy czerwca 2014r.
Uczestnik konkursu ma za zadanie rozwiązać kartę zadaniową, która będzie publikowana w pierwszym tygodniu każdego miesiąca na stronie internetowej
Szkoły Podstawowej nr 12 w Elblągu
strona konkursowa


Zdrowa książka kucharska

Rozmiar: 15942 bajtów
Czekamy na przepisy uczniów, rodziców, nauczycieli,
które podpowiedzą jak przygotować smaczny, a jednocześnie zdrowy posiłek


Rozmiar: 40436 bajtów
W dniach 20-21 listopada 2013r. w naszej szkole odbyły się zebrania rodzicielskie, na których wychowawcy przeprowadzili prelekcję nt. zdrowego odżywiania dzieci. Dzieciom w Polsce grozi epidemia otyłości, odżywiają się oni źle zarówno w szkole, jak i w domu. Uczniowie zbyt często jedzą posiłki tłuste i zbyt słodkie. W ich pożywieniu brakuje wapnia, żelaza i witamin. Ważne jest, aby w kształtowaniu zdrowych nawyków żywieniowych działali wspólnie rodzice, nauczyciele i władze szkolne .
Dlatego już dziś, razem lansujmy modę na oryginalne drugie śniadania złożone m.in. z kolorowych, sezonowych warzyw i owoców. Zaprosiliśmy też wszystkich do stworzenia szkolnej książki kucharskiej na www szkoły, w której znajdą się ciekawe pomysły na drugie śniadanie dziecka w szkole.


Nauczyciele na szkoleniu o E- dodatkach do żywności
Rozmiar: 25302 bajtów
Nauczyciele naszej szkoły uczestniczyli w szkoleniu , którego tematem była żywność i dodatki chemiczne stosowane w produktach żywnościowych. Szkolenie zostało przeprowadzone przez Panią Katarzynę Gałecką, nauczyciela chemii. Zajęcia obejmowały ciekawe eksperymenty chemiczne pozwalające na przekonaniu uczniów, że nie zawsze to, co jemy jest zdrowe, choć smaczne i smakowicie wyglądające.
Rozmiar: 30868 bajtówRozmiar: 30868 bajtówRozmiar: 30868 bajtówRozmiar: 30868 bajtów


Talerz zdrowia
Rozmiar: 7172 bajtów
Dzieci szkolnej świetlicy uczestniczyły w zajęciach edukacyjnych pt. "Talerz zdrowia". Już teraz wiedzą, że podstawą prawidłowej diety jest różnorodność spożywanych produktów. Jedzmy 3 - 5 posiłków dziennie, w tym koniecznie śniadanie. Na naszym talerzu niech goszczą warzywa.
Rozmiar: 50547 bajtówRozmiar: 50547 bajtówRozmiar: 42325 bajtówRozmiar: 40577 bajtów


Śledzimy skład różnych produktów spożywczych...
Wyrażamy swoje nie dla E.

Rozmiar: 16443 bajtów
Czy w chipsach i preclach jest skrobia?
Dlaczego bibuła po rozgnieceniu chipsa jest tłusta, a coca- cola barwi się na różowo pod wpływem soku z czerwonej kapusty?
Co to są dodatki E do żywności?

Czwartoklasiści wiedzą, że precel mają skrobię, chipsy dużo tłuszczu, a coca- cola ma odczyn kwaśny. Zaś E- dodatki to składniki dodawane w celu poprawienia smaku, wyglądu i trwałości produktów żywnościowych. Pamiętajmy, że mogą mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie.
Rozmiar: 32698 bajtówRozmiar: 32698 bajtówRozmiar: 32698 bajtówRozmiar: 32698 bajtów


W dniu 3 grudnia 2013 maluchy z klasy 0 b odbyły zajęcia z kucharzem Panem Sebastianem Czacharowskim. Tematem były " Zdrowe słodycze".
Dzieci robiły zdrowe desery, a dokładnie deser włoski panna cotta z biszkoptami i owocami. Było pysznie.

Rozmiar: 87657 bajtówRozmiar: 87657 bajtówRozmiar: 91508 bajtówRozmiar: 91508 bajtówRozmiar: 91508 bajtówRozmiar: 91508 bajtówNiech w święta nikomu nie zabraknie jedzenia...
Rozmiar: 11401 bajtów
Nasza szkoła wzięła udział w miejskiej akcji przedświątecznej zbiórki żywności organizowanej przez Bank Żywności i Elbląską Sieć Zielonej Flagi. Dzięki życzliwości naszych Uczniów i Rodziców zebraliśmy mnóstwo artykułów żywnościowych. Świętym Mikołajem był każdy, kto otworzył swoje serce na potrzeby drugiego człowieka. Wszystkim zaangażowanym składamy podziękowanie.
Rozmiar: 37737 bajtówRozmiar: 37737 bajtówRozmiar: 37737 bajtówEko Odkrywcy...
Rozmiar: 17203 bajtów
Wzięliśmy udział w ogólnopolskim konkursie Eko Odkrywcy.
Zadaniem w konkursie było opracowanie autorskiego, projektu badawczego związanego z poznawaniem środowiska naturalnego. Tytuł naszego pomysłu to " EKO- LOGICZNE odżywianie czyli odkrywanie, co się do żołądka dostaje". Dzięki realizacji tego projektu uczniowie mogliby poszerzyć swoją wiedzę na temat, co należy jeść, aby być zdrowym, jak ważne w żywieniu człowieka jest codzienne spożywanie warzyw i owoców. Nauczyliby się też, że słodycze można zastąpić równie smacznymi, ale i zdrowymi potrawami . W internetowym głosowaniu na nasz projekt głosowano 1707 razy.
Dziękujemy za te głosy, jednak nie zostaliśmy zwycięzcami.
Zadania przez nas opracowane jeszcze wykorzystamy i zrealizujemy."Bądź przyjacielem przyrody"
12 grudnia 2013r. nasi uczniowie z klasy III b zwyciężyli w ogólnomiejskiej XI edycji konkursu „Bądź Przyjacielem Przyrody” organizowanym przez SP Nr 23. Tegoroczne spotkanie minęło pod hasłem „Żyj zdrowo, kolorowo”. Zawodnicy musieli pokonać wiele zadań: układali historyjki obrazkowe, odgadywali smaki owoców, rozwiązywali rebusy i łamigłówki. Po zakończeniu konkurencji jury, w którego skład wchodzili nauczyciele z zaproszonych szkół, wyłonili zwycięskie drużyny.
Rozmiar: 58509 bajtówRozmiar: 58509 bajtówRozmiar: 58509 bajtówRozmiar: 58509 bajtów
Zostaliśmy laureatami I miejsca.
Rozmiar: 58509 bajtów
Gratulacje.To, co smaczne raczej nie jest niezdrowe?
Rozmiar: 12802 bajtów
Nieprawda!
Wiecie, że nawet pizza może mieć swoją zdrowszą wersję?
Na dowód tego klasa V c przygotowywała w pizzerii Oliwka pizze, które dbają o zdrowie i sylwetkę!
Rozmiar: 50601 bajtówRozmiar: 50601 bajtówRozmiar: 50601 bajtówRozmiar: 50601 bajtówRozmiar: 50601 bajtówWarzywno - owocowa lista przebojów - rymowanki, wierszyki, składanki.Rozmiar: 40692 bajtów